TORUŃ, ŻEGLARSKA 31/5
+48 666 223 601

Bezpieczeństwo i higiena

Piercing

Do zabiegu używamy jednorazowych sterylnie pakowanych igieł, sterylnych, jednorazowych rękawiczek lateksowych, oraz sterylnych, jednorazowo zapakowanych narzędzi i kolczyków wysterylizowanych w autoklawie. Narzędzia i kolczyki zapakowane są w sterylne pakiety z datą ważności. Pakiety sterylne rozpakowujemy i zakładamy zawsze w obecności klienta.

Miejsce pracy piercera:

Podczas przygotowywania miejsca do zabiegu piercingu piercer zapoznaje klienta z przebiegiem zabiegu, możliwymi zagrożeniami oraz powikłaniami.

Na wcześniej zdezynfekowane stanowisko piercer wykłada:

  • sterylne rękawiczki jednorazowe
  • wysterylizowane szczypce, nożyczki
  • jednorazową igłę,
  • wysterylizowany kolczyk dobrany odpowiednio do rodzaju przekłuwanego miejsca/rodzaju piercingu oraz naszej budowy anatomicznej,
  • płyny służące do dezynfekcji ciała np.: Skinsept, – do dezynfekcji skóry, Skinsept Oral do dezynfekcji jamy ustnej.

Podczas zabiegu:

  • miejsce przekłucia powinno zostać zdezynfekowane
  • miejsce przekłucia powinno zostać oznaczone jednorazowym markerem lub za pomocą „Methylrosanillini chloridum” zwanego potocznie „Fioletem goryczki” za pomocą wysterylizowanego wskaźnika ( najczęściej drewnianego )
  • na jałowy gazik powinny zostać wyłożone kolczyk oraz igła
  • po wprowadzeniu igły, piercer zakłada kolczyk, tym samym wyjmuje igłę oraz zakręca kulkę/zapina kolczyk.
  • podczas kolczykowania może dojść do krwawienia z miejsca przekłucia, co jest normalne.
  • tamowanie krwi / opatrywanie przekłutego miejsca w celu zmniejszenia krwawienia, odbywa się tylko i wyłącznie za pomocą gazików/kompresów jałowych.
  • do oczyszczania świeżego przekłucia najlepiej stosować wodę morską lub jałową sól fizjologiczną (w przypadku skóry) oraz szałwię (w przypadku błon śluzowych).

Sterylizacja

Wszystkie narzędzia wielokrotnego użytku są dezynfekowane w wannach dezynfekcyjnych przy użycie specjalistycznych preparatów chemicznych. Następnym etapem sterylizacji narzędzi jest umieszczenie ich w myjce ultradźwiękowej i poddanie kąpieli z użyciem mieszaniny wody i roztworu bakteriobójczego.  Następnie narzędzia pakuje się w specjalne pakiety. Ostatnią czynnością jest sterylizacja w autoklawie klasy B. Autoklaw jest to sterylizator ciśnieniowy, gdzie para wodna pod wysokim ciśnieniem i temperaturze 134 stopni Celsjusza likwiduje wszelkie bakterie, wirusy i grzyby, włącznie z HBV i HIV.

 

Autkolaw - urządzenie do dezynfekcji kolczyków.

Kolczyki po sterylizacji
Każde narzędzie oraz kolczyk jest zapakowane w specjalny pakiet, zawierający test przeprowadzenia sterylizacji w autoklawie. Pakiety są odpakowywane przy Kliencie bezpośrednio przed zabiegiem.

Rodzaj biżuterii

Na całym obszarze UE zabronione jest stosowanie kolczyków zawierających nikiel w tym kolczyków ze stali chirurgicznej 316L. Do przekłuć używamy tylko kolczyków z tytanu.

Kolczyki wykonane z nieodpowiednich materiałów mogą powodować reakcje alergiczne, spowalniając gojenie. Istnieje zagrożenie, że dane miejsce nigdy się nie zagoi. W studio można nabyć specjalistyczne preparaty do pielęgnacji piercingu, oraz szeroki asortyment kolczyków, rozpychaczy, tuneli itp. W sprzedaży mamy również kolczyki ze stali chirurgicznej 316 L, które można zakładać na wygojone miejsca.

Proces gojenia

Czas gojenia jest zależny od miejsca przekłucia oraz indywidualnych cech organizmu. W pierwszej fazie gojenia normalne jest odczuwanie dyskomfortu, lekkiego bólu, swędzenia i pieczenia. Często też wydziela się płyn zawierający limfę, który zasychając tworzy suche strupki na biżuterii. Powinien on być dokładnie zmywany przy pomocy wody morskiej lub soli fizjologicznej. Świeża rana powinna być skrupulatnie czyszczona preparatem do tego przeznaczonym – ograniczy to ryzyko wystąpienia infekcji oraz innych powikłań.

Przez pewien czas po przekłuciu nie powinno się spożywać większych ilości alkoholu ani kofeiny. Nie polecane jest też zażywanie leków rozrzedzających krew, jak aspiryna. Przed każdym dotknięciem świeżo przekłutego miejsca należy umyć ręce. Wszystkie preparaty używane do przemywania powinny być nakładane bezpośrednio na ranę, a gaziki którymi będziemy przemywać biżuterię powinny być jałowe . W żadnym wypadku nie wolno stosować maści antybiotykowych typu TRIBIOTIC! W razie nieprawidłowego gojenia zapraszamy do studia Till Death Tattoo na konsultację.